Hírek

Keserédes Eb-búcsú Münchenben: négygólos döntetlen a németek ellen
2021. június. 23., 23:10

A magyar válogatott a portugáloktól elszenvedett vereség és a franciák elleni 1-1-es döntetlent követően a továbbjutásért léphetett pályára Münchenben az Európa-bajnokság halálcsoportjában a németek ellen. Ez már önmagában hatalmas teljesítménynek számított, még akkor is, ha  győznünk kellett a házigazdák ellen a továbbjutáshoz, és erre a kimenetelre előzetesen csak a legvérmesebb szurkolók mertek volna nagyobb tétben fogadni.

Az eddigi Eb-teljesítményünk azonban joggal tette bizakodóvá játékosainkat és a szurkolókat is, így világklasszis németek ide vagy oda, bizakodva vártuk a találkozót. Marco Rossi nem változtatott a franciák elleni kezdőcsapatán, ezúttal is a Gulácsi - Botka, Orbán, Szalai Attila - Nego, Kleinheisler, Nagy, Schäfer, Fiola - Sallai, Szalai Ádám összetételű tizenegy futott ki a München Aréna gyepére. A németeknél egy változás volt, Thomas Müller kisebb sérülése nem jött teljesen rendbe, Sané került be a helyére.

A heves esőben kezdődő mérkőzés első kapura lövése Kimmich nevéhez fűződött, a német szélső közelről, de kiszorított szögből kanalazta kapura a labdát, Gulácsi a rövid saroknál védett. A mieink nem játszottak alárendelt szerepet, két perc múlva szögletet végezhettünk el, a 11. percben egy kontratámadás végén Sallai kapott labdát a jobb oldalon, hajszálpontosan ívelt a tizenhatoson belülre érkező Szalai Ádám elé, aki 8 méterről, előrevetődve a bal alsó sarokba fejelt (0-1)! A németek a gól után jelentős labdabirtoklási fölényben játszottak, de ezúttal is hatékonyan védekeztünk, a a hazaiak nehezen találtak megjátszható üres területeket, ezért elsősorban szélről érkező beadásokkal operáltak.

A 21. percben egy jobb oldali szöglet után Hummels fejelt a keresztlécre, majd mielőtt felszabadíthattunk volna, Ginter közeli lövését követően Gulácsi kapta le a labdát. A következő percekben szerencsére nem kellett ennyire meleg pillanatokat átélnünk, a hazaiak némileg tanácstalanul adogattak a fegyelmezetten záró magyar fal előtt. Az eső viszont jobban szakadt, és a felhőszakadás valamelyest a pályát is megviselte a félidő végére.

Ahogy a franciák ellen ebből már adtunk ízelítőt, a labdaszerzéseinkből sikerült kontrákat vezetnünk, a 38. percben Schäfer fejezett be egy távoli lövéssel egy akciót (a labda a kapu fölött hagyta el a pályát), egy perc múlva pedig Sallai távoli próbálkozását követően Neuernek kellett védenie. A németek a szünetig nem tudtak újítani, volt pár veszélyes beívelésük, de a magyar védelem hatékonyan takarított a kapu előtt. Az első félidőt 70 százalékos labdabirtoklási fölényben játszotta le a német csapat, de a kaput eltaláló lövések számában 2-2 volt az állás 45 perc után.

A szünetben egyik csapat sem cserélt, és a játék képe sem változott sokat, a németek nehezen boldogultak a térfelünkön, a mieink továbbra is fegyelmezetten futballozva védekeztek, a hazaiak az első tíz percben egyszer tudtak kapura lőni, az 52. percben Havertz próbálkozásánál kellett védenie Gulácsinak. Az 58. percben a németek cseréltek először: Goretzka állt be Gündogan helyére, nem sokkal később szögletből adódott lehetőség előttünk, de a németek felszabadítottak. A 62. percben Sallai tekert kapura egy bal oldali szabadrúgásból, a labda a jobb felső saroknál a kapufáról vágódott ki.

A hazaiak igyekeztek növelni a kapunkra gyakorolt nyomást, Botka Endre első félidei sárga lapja után Szalai Ádám és Fiola Attila is kapott figyelmeztetést, majd a 66. percben egyenlítettek a németek: egy kapu elé ívelt szabadrúgásra rosszul jött ki Gulácsi, Hummels elfejelte a labdát, Havertz pedig közelről az üres kapuba bólintott (1-1). Nem sokáig örülhettek a németek, a középkezdés után azonnal visszavettük az előnyt: egy előreívelt labdát Szalai Ádám szerzett meg, nagyszerűen ívelt a kapura törő Schäfer András elé, aki a kifutó Neuer mellett 14 méterről az üresen maradt kapuba fejelt (1-2)!

A gyors gólváltás után a németek két további cserével frissítettek, majd a 74. percben mi is változtattunk, Schön Szabolcs állt be Sallai Roland helyére. A mieink a folytatásban is rendkívül szervezetten és lelkesen futballoztak, a németek nem bízhattak abban, hogy területek nyílnak előttük, így továbbra is a kapunk elé ívelt labdákkal próbáltak helyzetbe kerülni, de a 80. percig nem sikerült komolyabb helyzetet kialakítaniuk, majd a 81. percben Kroos szabadult meg őrzőjétől, és az ötös jobb sarkától kevéssel a bal kapufa mellé lőtt. A 82. percben újabb támadócsere következett nálunk, Varga Kevin érkezett Szalai Ádám helyére, ezzel egy időben a németek az ötödik cseréjüket is kihasználták. A 84. percben másodszor is egyenlítettek a németek, egy bal oldali beadás utáni lövést még blokkoltunk, Goretzka 12 méteres ismétlését azonban nem tudtuk hatástalanítani (2-2).

A gól után kockázatot kellett vállalnunk, Marco Rossi az utolsó percekre Fiola helyére Nikolics Nemanját, Kleinheisler helyére Lovrencsics Gergőt küldte a pályára. A németek azonnal komótosabb focira váltottak, és elkezdtek játszani az idővel. A négy perces hosszabbítás végéig nem született újabb gól, a magyar válogatott taktikus játékkal, hősies teljesítménnyel ismét pontot szerzett a világ egyik legjobb csapata ellen, de a továbbjutásnak a németek örülhettek, nekünk pedig maradt a csoport negyedik helye. A mieink emelt fővel búcsúznak az Európa-bajnokságtól, amelyen a világ legjobbjai közül három válogatottnak is méltó ellenfele volt, rengeteg örömet és emlékezetes pillanatot szerzett minden magyar szurkolónak.

A csoportunk másik mai mérkőzésén a portugálok 2-2-es döntetlent játszottak a franciákkal a Puskás Arénában, így a franciák jutottak tovább az első helyen, a németek másodikként, míg a portugálok harmadikként kerültek a nyolcaddöntőbe.